تنظیم کاربراتور خودرو

عمدتا رانندگان هر سال یکبار خودرو خود را برای تعمیر و تنظیم کاربراتور به تعمبرگاه می برند. اما تا به حال به عنوان راننده از خود پرسیده اید که چه زمانی برای تنظیم کاربراتور مناسب است؟

زمانی که کاربراتور برای کارکرد نرم خودرو قادر به تنظیم نیست، زمان آن فرا رسیده که تعویض شود. سهل انگاری در تعویض کاربراتور باعث می شود تا از قدرت موتور خودرو کاسته شود و خودرو ایده آل کار نکند. شما می توانید برای تعمیر کاربراتور ، کافی است با  مکانیک سیار سعادت امداد تماس بگیرید و تکنسین های ما در هرجایی تهران که باشید محل مورد نظر ، به یاری شما می شتابند. و دیگر لازم نیست وقت گرانبهای خود را در تعمیرگاه صرف کنید.

وظیفه کاربراتور

 قبل از تبدیل سیستم های تزریقی سوخت به جریان اصلی، کاربراتور وظیفه کنترل مخلوط هوا و  سوخت را دارد.همچنین وظیفه آماده سازی ترکیبی از هوا و سوخت را برای موتور به عهده دارد. این جز اصلی ترین نقش‌های کاربراتور است، به همین علت باید کاربراتور با وسواس و حساسیت مورد بررسی قرار گیرد.

محل نصب کاربراتور بالای منیفولد ورودی است و ورودی هوا و سوخت دارد. ورودی هوا در برخی موارد  شامل یک مجرای متصل به کاربراتور می باشد یا می‌تواند فقط حاوی یک محفظه فیلتر هوا باشد که مستقیماً در بالای کاربراتور نصب گردیده. توسط خط سوختی، سوخت مورد نیاز به موتور می رسد.

وظیفه کاربراتور تصفیه سوخت و پاشش آن به هوای ورودی منیفولد می باشد. دو پیچ تنظیم روی کاربراتور موجود است که سرعت دور کند و مخلوط سوخت را هنگام کار کنترل می نماید. برای افزایش قدرت می توان وسیله ای به نام کاربراتور پرفورمنس را روی خودرو نصب کرد. یا کاربراتوری با مصرف سوخت را می‌توان برای صرفه جویی در هزینه‌های جاری نصب کرد.

چگونه این کار انجام می‌شود؟: باتری قطع شده و فیلتر هوا خارج می‌شود، کاربراتور خارج شده و کاربراتور جدید نصب می‌شود، فیلتر بنزین جدید نصب شده و کاربراتور از نظر نشتی و تنظیمات بررسی می‌شود؛ باتری و فیلتر هوا نصب می شود و در نهایت خودرو برای عملکرد صحیح در جاده تست می شود.

باید کاربراتور را در هر مقطع زمانی نگهداری و تنظیم نمایید. در صورتیکه کاربراتور به درستی تنظیم نمی‌شود، آن را با یک قطعه با کیفیت تر تعویض نمایید. هزینه نیروی کار جهت بازسازی کاربراتور بسیار زیاد است و در بیشتر اوقات گرانتر از نصب جایگزین است.

علایم خرابی کاربراتور

سخت کارکردن موتور و متوقف شدن حرکت آن، روشن نشدن موتور، داشتن نشتی موتور یا پراکندگی بوی سوخت خام در خودرو، عمل معکوس از علائم رایجی هستند که نشان می‌دهد ممکن است نیاز به تعویض کاربراتور داشته باشید.

اهمیت عملکردکاربراتور

 بدون کاربراتوری که به درستی کار می‌کند، کارکرد مطمئن موتور بسیار دشوار خواهد بود. این می‌تواند منجر به موقعیت‌های خطرناک در هنگام رانندگی یا یدک کش‌های پرهزینه در صورت از کار افتادن موتور شود.

 

برای اطلاعات بیشتر در مورد بخاری می توانید مقاله نکاتی درباره بخاری خودرو را مطالعه کنید.