نحوه کار گیربکس

به عنوان راننده، خوب است که درباره اجزای خودرو و موضوعات مرتبط با فنی خودرو، دانش و آگاهی داشته باشید. اگر رانندگی را با ماشین های مختلف انجام داده باشید، شاید این پرسش برایتان پیش بیاید که عملکرد گیربکس چگونه است؟ در این مقاله از وبسایت سعادت امداد، امداد باطری تهران، به این موضوع می پردازیم. پس تا پایان من را همراهی بفرمایید.

وظیفه گیربکس

اصلی ترین وظیفه گیربکس، تنظیم گشتاور و سرعت مورد نیاز برای شرایط مختلف خودرو می باشد. جعبه دنده یا همان گیربکس، نیرو تولید شده را به وسیله موتور از خود عبور می دهد و به چرخ ها منتقل می نماید. هنگام رانندگی در سربالایی، نیاز به گشتاور بیشتر است.

پس باید با همان سرعت خود، گشتاور بیشتری تولید کنیم و برعکس. با دانستن نوع عملکرد گیربکس، مخصوصا وقتی درحال رانندگی با خودرو هایی که شامل گیربکس دستی هستند، کمک می کند تا شما زمان مناسب برای تعویض دنده را تشخیص دهید. و متوجه تاثیرات آن روی استهلاک و قدرت موتور خودرو شوید و مجبور نشوید گیربکس را تعویض کنید.

انواع متفاوتی از جعبه دند ه وجود دارد: دستی یا دنده ای

گیربکس های دستی، به نحوی هستند که راننده خود وظیفه تعویض دنده با کلاچ و دنده را برعهده دارد و رانن ده با توجه به بالا رفتن دور موتور، دنده را تعویض می کند. در خوردو های قدیمی، دنده روی فرمان قرار داشت اما در خودرو های مدرن تر، دنده بر روی کنسول وسط قرار دارد. این نوع جعبه دنده ها به کمک مجموعه ای از چرخ دنده ها وظیفه انتقال گشتاور خروجی موتور به چرخ را انجام می دهند. که محل قرارگیری آن، شفت ورودی و خروجی است.

همانطور که گفته شد کلاچ مورد استفاده در این نوع گیربکس، کاملا خشک است و معمولا عملیات انتقال قدرت، توسط پدال کلاچ پایی یا دسته دنده دستی، صورت می‌گیرد.

انواع جعبه دنده دستی

  • 4 دنده
  • 5 دنده
  • 6 دنده

به این نکته توجه کنید که خودروهایی که گیربکس شامل گیربکس 4 دنده بوده اند در دهه های ۱۹۵۰ تا ۱۹۷۰ میلادی استفاده داشته اند. و در حال حاضر در صنعت خودروسازی هیچ استفاده ای نمی شوند. و گیربکس های 5 و 6 دنده بیشترین کاربرد را دارند.